Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
Katalizör Nedir?
Katalizör Nedir?

Katalizörün kimyasal olarak, “kendini değiştirmeden kimyasal bir reaksiyona neden olan veya reaksiyon hızını değiştiren madde” demektir.

Karayolları kanuna uygun olacak şekilde, yakma işlemi sonucu oluşan kirli gazları azaltmalıyız. Bu işlemde aracımızda nadir bulunan bir parça olan katalitik konvektörler kullanılmaktadır. Katalizör ayrıca bu bileşende bulunan kimyasalların genel adıdır. Rodyum, Platin ve Paladyumdan oluşur. Katalizör de bu üçlü karışımın oluşturduğu genel reaksiyonun adıdır. Bu olay o kadar genelleştirildi ki, tüm parça artık yaygın olarak katalizör olarak anılıyor.

Yanma sonrasında motor büyük miktarda kirli gaz üretir. Otomobilin içindeki farklı sistemler bu gazları egzoza yönlendirerek dışarı atıyor. Yanan gaz elbette doğrudan dışarı atılmaz. Bunu olabildiğince azaltmalısınız. Bu minimizasyon görevi de katalizör tarafından gerçekleştirilir. Katalizörler, egzoz dumanındaki yanmamış zararlı hidrokarbonlar (HC), karbon monoksit (CO) ve nitrojen oksitler (NOx) içindeki kimyasallarla reaksiyona girerek bu gazları zararsız hale getirir.